آکواریوم چیست؟

مقدمه

با توجه به گسترش شهرنشینی و بروز بیماری‌های روحی - روانی ضرورت ایجاد یک آکواریوم در هر خانه به چشم می‌خورد و از این طریق مردم با طبیعت و محیط زیست آشنا خواهند شد. و ماهی تنها موجود زنده بدون سر و صدا و مزاحمت در منزل برای همسایگان است.

      بر اساس آمار فائو صادرات جهانی ماهیان زینتی از ۲۱ میلیون دلار در سال ۱۹۷۶ به بیش از ۲۵۱ میلیون دلار در سال ۲۰۰۴ رسیده است

      صنعت پرورش ماهی زینتی از سال ۱۳۴۶ توسط مرحوم شاهرخی در ایران شروع شده و پس از یک دوره رکود کوتاه از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ ،رشد این صنعت دوباره شروع شد و اکنون مورد استقبال جامعه قرار گرفته است.  

      امروزه با افزایش استقبال مردم به داشتن آکواریوم و ماهی زینتی، زمینه فعالیت بیشتر علاقه مندان به پرورش ماهیان تزئینی فراهم شده است . پرورش ماهی زینتی در شهرها هم احتیاج به سرمایه و زمین اندک دارد و هم زمینه اشتغال فراوانی ایجاد می‌کند. در هر کارگاه کوچک پرورش ماهی زینتی دست کم دو نفر به طور مستقیم و دو نفر به طور غیر مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

      احداث یک سایت پرورش ماهی زینتی نیاز به ۱۰۰ متر مربع و حدود ۴-۵ میلیون تومان سرمایه دارد و به راحتی توسط کارشناسان کشاورزی قابل راه‌اندازی است.

 

تاریخچه

 

١- اولین بار چینی ها و ژاپنیها با نگهداری گلدفیشها در حوضچه ها دست به پرورش و نگهداری ماهیان تزئینی زدند .

٢- اولین کتاب راجع به ماهیان تزئینی ، نوشته آقای چانگ از کشور چین می باشد .

٣- پس از چانگ ، آقای پیپس و همسرش ، کتاب کاملتری راجع به پرورش ماهیان تزئینی نوشتند .

۴- پس از آنها ، آقای تی براون کتاب کاملی راجع به انواع ماهیان شناخته شده تزئینی تا آن زمان نوشت .

۵- ماهیان آکواریومی جنوب شرق آسیا اولین ماهیان تزئینی مورد استفاده در کشورهای اروپائی بودند که از جمله آنها می توان فایترها یا گلدفیشها را نام برد .

۶- آلمانیها برای اولین بار در اروپا تکثیر ، پرورش و صادرات ماهیان آکواریومی را انجام دادند .

٧- اولین آکواریوم در سال ١٨١٩ توسط پیپس انگلیسی ساخته شد .

٨- اولین آکواریوم برای نمایش توسط آقای تی براون ساخته شد

 

خرید آکواریوم

 

وقتی که میخواهیم آکواریومی خریداری کنیم اول باید توجه داشته باشیم که منظور ما از خرید آکواریوم چیه !گاهی اوقات به اصرار بچه هاو برای شادی اونها اقدام به خرید آکواریوم میکنیم !گاهی برای زیبایی منزل اقدام به خرید میکنیم و گاهی هم برای جنبه تزئینی اون در فروشگاهها یا مغازه ها !انتخاب هر کدوم از این نوع آکواریوم ها , معیارهای خاصی رو میطلبه و باید موقع خرید مشخص کرد که هدفمون چیه ! از طرفی نوع ماهی هایی که میخواهیم نگهداری کنیم در تعیین اندازه و خرید آکواریوم نقش بسیار مهمی رو ایفا میکنه

 بطور کل ما دو گونه کلی ماهی داریم که میتونیم در محیط آکواریوم اونها رو پرورش بدیم ماهی های آب شیرین . ماهی های آبشورماهی های آب شیرین به دسته بسیار بزرگی تقسیم میشن که انواع بسیار متنوعی دارن و پرورش ونگهداری بیشتر اونها ساده ست و گونه های زیادی دارناما ماهی های آب شور نگهداری و پرورششون بسیار پُرخرج و پر زحمته و تنها آکواریومیست های حرفه ای قادر به نگهداری از اونها هستن اگه لوازم و امکانات موردنیاز ماهی های آب شور در دسترس باشه و نکات لازم درخصوص نگهداری از اونها رعایت بشه , پرورش این ماهیهاساده ست ! ولی در کل ماهیهای زینتی دریایی بر خلاف

زیبایی خیره کننده , از لحاظ قیمت نسبت به ماهیهای آب شیرین گرونترن و نگهداری اونها خیلی پُر هزینه

تره .

 

لوازم نگهداری ماهی های آب شور

 

 1. آکواریومی باحجم حداقل 200 لیتر
 2. فیلتر بیولوژیک
 3. اسکیمر
 4. بخاری
 5. فیلتر کفی
 6. پمپ هوا 
 7.  نمک دریا یا ید دار یا آب دریا
 8. ماسه کنار دریا یا خرده مرجان برای کف آکواریوم
 9. صخره های مرجانی یا مرجان های زنده  
 10. لامپهای ویژه آب شور
 11. دستگاه های کنترل  خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب (شوری سنج – تستهای آب دماسنج(

 

لوازم نگهداری ماهی های آب شیرین

 

 1. آکواریم با ابعاد متناسب با نوع ماهی
 2. پمپ هوا
 3. بخاری
 4. فیلتر زیر شنی(کف)
 5. فیلتر برقی( گپ)
 6. شن رودخانه یا ساحل دریا

 

 

 

پمپ هوا

از اصلی ترین تجهیزات آکواریم می باشد که جهت تأمین اکسیژن مورد نیاز ماهیان زینتیو تهویه مداوم آب آکواریوم مورد استفاده  قرار میگیرد .

     پمپ هوا شامل پمپهای تک لول ، دولول ، چهارلول ، شش لول ، هشت لول و پمپ هوای مرکزی است که در سایتهای پرورش ماهی استفاده می شود .

 

 

فیلتر زیر شنی(کف)

 

صفحه ای پلاستیکی است که توسط شلنگ به پمپ هوا متصل میشود و در کفآکواریوم قرار میگیرد فیلتر زیر شنی به وسیله هوایی که به آن متصل است و جریانهوایی که در زیر فیلتر بر قرار است باعث ایجاد خلا در زیر فیلتر میشود و فیلتر آبدرون آکواریوم را به زیر خود میکشد و در این میان ذرات فضولات غذا و ذرات معلقدیگرکه نمی توانند از شنها عبور کنند در لابلای شنها میمانند و این چرخه باعث میشودکه آب صاف و شفاف شود .

 

 

عوامل اصلی در نگهداری یک آکواریوم:

پس از تهیه آکواریوم و تامین وسایل مورد نیاز اولیه که برای نگهداری و حفظ سلامت ماهیان آکواریومی ضرورت دارد ، توجه و رعایت برخی از نکات، باعث داشتن ماهیان زیبا و شاد می‌شود، که رضایت هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌نماید. این عوامل عبارتند از : 1

 

اکسیژن کافی

اکسیژن مورد نیاز ماهیان زینتی را بایستی توسط گیاهان آبزی و تهویه مداوم آب آکواریوم بوسیله پمپ هوا و بطور همزمان تأمین کرد ،کمبود اکسیژن خطرناکترین عاملی است که باعث تلفات سریع ماهی درآکواریوم می‌‌شود .

 

عواملی که در تأمین اکسیژن بطور مستقیم و غیر مستقیم دخالت دارند عبارتند از:


تعداد ماهی در آکواریوم:

هر چه تعداد ماهی در آکواریوم زیادتر باشد، تولید اکسیژن نیز در آن بهمان نسبت بایستی بیشتر باشد .اکثراً هر جفت ماهی به حدود 20 الی 50 سانتی متر مربع از وسعت سطح آکواریوم نیاز دارد البته این مقدار به اندازه ماهی نیز بستگی دارد، مثلاً ماهی گوپی در حدود 20 سانتی متر به فضای آکواریومی نیــاز دارد، در حالیکـــه ماهی دم شمشیری بزرگ در حدود 50 سانتی مترفضا نیاز دارد. یک ماهی 9 سانتی متری در حدود 65 سانتیمتر فضا نیاز دارد، در این فضای محدود فقط ماهیها زنده هستند و برای رشد و نمو به سه برابر این فضا نیاز دارن

 

 سطح آب آکواریوم

یکی دیگر از عوامل تولید اکسیژن، سطح آب آکواریوم است که هر چه سطح آب آکواریوم در مجاورت بیشتر هوا باشد، میزان تبادلات گازی و در نتیجه اکسیژن محلول در آب افزایش خواهد یافت . زیاد بودن سطح آب توانایی جذب اکسیژن هوا توسط ماهیها را در موقع قطع برق و کم شدن اکسیژن محلول در آب زیادتر خواهدکرد.

گیاهان آبزی

یکی از مهمترین عوامل تامین اکسیژن آب آکواریوم گیاهان آبزی هستندکه در مقابل تابش نور خورشید یا نور مصنوعی با عمل فتوسنتز تولید اکسیژن در محیط آبی می کنند.

 نور کافی

گیاهان و ماهیها مانند اکثر موجودات زنده برای رشد و نمو و سلامت خود احتیاج به نور دارند. بیشتر گونه های ماهیان زینتی می توانند در نور کم سالم و زنده بمانند ولی رشد و نمو و تولیدومثل آنها ممکن است بطور طبیعی انجام نشود زمانی که گیاه آبزی در داخل آکواریوم وجود ندارد، باید آکواریوم روزانه چندین ساعت در معرض تابش نور قرار گیرد.

بنابراین همواره بایستی آکواریوم در جایی قرار گیرد که روزانه باندازه کافی نور خورشید بطورغیرمستقیم به آن بتابد. در صورت استفاده از نور مصنوعی آکواریوم را در هر نقطه ای از اتاق می توانــیم قرار دهیم، اما در موقع تاریکی مطلق، روشن کردن ناگهانی چراغ باعث ناراحتی ماهیها می‌شود و گاهی اوقات در اثر روشن شدن ناگهانی چراغ ماهیها از آکواریوم به بیرون پریده و باعث مرگ و میر خود می‌شوند.

 

/ 1 نظر / 256 بازدید
j60

سلام دوست عزيز مطالب وبلاگتان خیلی عالی و كامل بود. من كه لذت بردم اميد وارم موفق و پيروز باشيد