سورم باله سرخ

 

سورم باله سرخ

نام : سورم باله سرخ

 

خانواده : Cichlidae

 

زیستگاه اصلی : رود خانه آمازون

 

غذای اصلی : میوه ها و غذاهایی که در رود خانه ی آمازون یافت می شود .

 

غذای آکواریومی : همه چیز خوار (انواع غذاهای خشک و زنده )

 

طرز رفتار در آکواریوم : ماهی صلح جویی بوده ولی در مواقع خاص همانند زمان تولید مثل بسیار مهاجم می باشد .

 

جای گیری در آکواریوم : بین گیاهان و وسایل تزیینی

 

بزرگترین اندازه : تا 20 سانتی متر رشد می کند

 

اندازه ی آکواریوم : کوچکترین آکواریوم برای یک جفت سورم 300 لیتر می باشد ( هر چه اندازه آکواریوم بزرگتر باشد ، سرعت رشد بهتر و ماهی شاداب تر می شود . ) PH مناسب برای آب باید حدود 6 باشد . ( اگرچه آنها می توانند در PH ، 7.7.5 هم تولید مثل کنند .)

تانک تکثیر : حداقل 150 لیتر

 

درجه حرارت آکواریوم : 28 25 درجه

 

 


سورم باله سرخ یکی از زیباترین گونه های سورم ها می باشد که بیشتر در اروپا و امریکای جنوبی یافت می شود و ماهی محبوبی به شمار می رود . ( در بعضی نقاط کشور ما هم قرار دارد . ) 

آنها ماهی های صلحجویی بوده که با ماهی های هم اندازه با خود قابل نگهداری هستند .

 

 

سورم باله سرخ

نحوه ی تشخیص جنسیت :ماهی نر دارای نقش های زیبایی روی صورت می باشد در صورتی که در ماهی ماده این نقش ها کمتر دیده می شود .

بالایی ماده ؛ پایینی نر  سورم نر

نحوه ی تکثیر : برای تکثیر آنها ابتدا تعدادی سورم نر و ماده ( نسبت نر به ماده 4 به 3 ) را در یک تانک قرار دهید تا با هم جفت بخورند .

یه تانک توپ برای جفت خوردن سورم ها

اما پس از جفت خوردن فک ها را در هم قفل کرده یا گوشه ای از تانک را انتخاب و مانع ورود سایر ماهی ها به آن طرف می شوند ؛ که در این زمان باید آنها را به یک تانک حداقل 150 لیتری منتقل کرده و پس از قرار دادن تعدادی گیاه بلند برگ و یک سنگ صاف ( برای تخم ریزی روی آن ) به ازای هر 5 لیتر یک قطره ضد عفونی و به ازای هر 10 لیتر یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کنید .

پس از چند روز تخم گذاری آغاز می شود که سورم ماده تخم ها را ردیف ردیف روی محل از قبل انتخاب شده ( مثل سنگی که در تانک قرار داده اید ) چیده و بلافاصله سورم نر آنها را بارور می کند .

سورم ماده در حال تخم ریزی و سورم نر در حال بارور کردن تخم ها

سورم ماده در حال تخم ریزی و سورم نر در حال بارور کردن تخم ها

سورم ماده در حال تخم ریزیسورم ماده در حال تخم ریزی

اما شما در اینصورت هم می توانید اجازه دهید والدین از تخم ها مراقبت کنند و هم می توان سنگ حاوی تخم ها را به یک تانک یا سطل آب منتقل کرده و علاوه بر اضافه کردن محلول ضد عفونی و نمک ( به ازای هر 5 لیتر یک قطره ضد عفونی – به ازای هر 10 لیتر یک قاشق چایخوری نمک ) یک سنگ هوا با فشار متوسط در آن قرار داده و دمای آب را 17 درجه ثابت نگهدارید .

والدین در حال نگهداری از بچه ها

توجه : قبل از انتقال سنگ به محل دیگر از بارور شدن همه ی تخم ها توسط والدین اطمینان کامل کسب کنید .

تذکر : اگر اجازه دهید والدین از تخم ها مراقبت کنند ، به دلیل مراقبت شدید از نوزادان به شدت ضعیف شده که توصیه می شود تا چند ماه پس از آن از سورم ها تخم نکشید .

حدود 72 ساعت پس از بارور شدن تخم ها بچه ها به دنیا می آیند که تا دو تا سه روز نیازی به تغذیه نیست و از کیسه ی چربی زیر شکم تغذیه می کنند .

تخم های بارور شده

تخم ها پس از 48 ساعت ( دم بچه ها از تخم خارج شده

تخم های خالی پس از خارج شدن بچه ها از تخم

پس از حدود 4 یا 5 روز بچه های سورم می توانند به آزادی در آب شنا کنند که در این زمان باید آنها را با غذاهای پر انرژی تغذیه کرد و پس از حدود یک یا دو هفته پس از این هم می توان والدین را از بچه ها جدا کرد .

بچه ها پس از 4 روز

بچه سورم ها پس از یک هفته

بچه سورم ها پس از ده روز

سورم ها پس از رشد یافتن و بلوغ

بچه سورم پس از حدود دو ماه

بچه سورم بالغ

سورم های بالغ در حال تغذیه

/ 0 نظر / 70 بازدید