ساخت فیلتر

پلان فیلتر از بالا

تانک اصلی فیلتر در حقیقت خود یک آکواریوم است که داخل آن نیز با شیشه قسمت قسمت میشود.

فقط دقت کنید که قسمت هایی که با رنگ قرمز نمایش داده شده اند شیشه نیستند و یک تکه پلاستیک سوراخ سوراخ به ارتفاع ۴ تا ۵ سانتی متر می باشند. یعنی در قسمت هایی که رنگ قرمز مشاهده می شود شیشه های بالای سر این قسمت ها به کف آکواریوم نمی چسبد و ۴ تا ۵ سانتی متر از کف آکواریوم فاصله دارد. در ضمن این شیشه ها در تمام عرض آکواریوم چسب می شوند. یعنی شما در انتها یک آکواریوم دارید که با شیشه به چندین قسمت تقسیم شده است و در ضمن  این شیشه های تقسیم کننده یکی در میان به کف آکواریوم نمی چسبند و از آن فاصله دارند.از طرفی شیشه های تقسیم کننده ای نیز که به کف آکواریوم چسب می شوند ۴ تا ۵ سانتی متر از سمت بالا کوتاهتر هستند.به بیان بهتر در شکل بالا شما ۱۴ تکه شیشه جدا کننده داخلی دارید که ارتفاع همه آنها یکی ست اما به دلیل اینکه بعضی از آنها بالاتر از کف آکواریوم چسب میشوند در  ارتفاع بیشتری نسبت به شیشه هایی که در کف آکواریوم چسب می شوند قرار میگیرند.

یک نکته مهم که باید رعایت شود این است که ارتفاع خود تانک ( یعنی شیشه های کناری ) باید بیشتر از تمامی شیشه های جدا کننده داخلی باشد.

مصالحی که در قسمت های مختلف شکل بالا قرار می گیرد به ترتیب شماره عبارتست از:

۱: کتان یا اسفنج

۲: شن درشت

۳: شن ریز

۴: زئولیت

۵: زغال اکتیو

۶: ابر یا اسفنج

۷: بیوبال

۸: هیج ماده ای قرار نمی گیرد. قسمت سیاه رنگ یک واتر پمپ برای خارج کردن آب از فیلتر به داخل آکواریوم می باشد.

طول تمامی قسمت ها برای مطالح یکسان است .اما قسمت زغال اکتیو به مقدار ۲ یا ۳ سانت بیشتر بهتر است. در قسمت بیوبال نیز سعی کنید طول این قسمت ۲ برابر سایر قسمت ها باشد. در قسمت آخر که واتر پمپ قرار میگیرد نیز باید طول طوری باشد که واتر پمپ به راحتی در داخل آن قسمت قرار بگیرد.

طول قسمت ها بین ۸ تا ۱۲ سانتیمتر بسیار مناسب است. در ضمن اگر در شکل بالا دقت کنید بین هر ۲ شیشه جداکننده یک فاصله بسیار کم وجود دارد که ۲ الی ۳ سانتی متر می تواند باشد . در این قسمت ها چسب زدن شیشه ها بسیار مشکل است. اما در نهایت باید طوری شیشه های جداکننده چسب زده شوند که آب از هیچ قسمتی وارد قسمت دیگر نشود.

حال در قسمت هایی که شیشه های جداکننده به کف آکواریوم نمی چسبند باید تماما با یک تکه پلاستیک که دارای سوراخ های ریز باشد پوشانده شود و با چسب آکواریوم دور تا دور به شیشه جدا کننده و کف آکواریوم بچسبد. شلل زیر:

قسمت قرمز یک تکه پلاستیک است که سوراخ سوراخ شده است ( بسیار ریز ) و دقییقا و به طور کامل فضای مابین شیشه های جدا کننده ای که به کف آکواریوم نمی چسبند و کف آکواریوم را پر می کند.

مکانیزم فیلتر بدین صورت است که آب از طریق سرریز ( در پایین توضیح داده می شود ) به قسمت یک وارد که اسفنج وجود دارد می شود. پس از رسیدن آب به انتها از طریق سوراخ های ریز به فضای ما بین شیشه ها راه پیدا میکند. سپس پس از پر شدن این قسمت به دلیل اینکه ارتفاع شیشه سمت چپ این فضا از سمت راستی کمتر می باشد آب وارد قسمت بعد می شود و به همین ترتیب تا قسمت آخر ادامه پیداکرده و فیلتر میشود. در قسمت آخر که محل ذخیره آب فیلتر شده است یک واتر پمپ آب فیلتر شده را دوباره و با استفاده از شیلنگ به آکواریوم باز میگرداند.

 

ساخت سرریز:

دقت کنید به جای ساخت سرریز می توانید از یک واتر پمپ مشابه که در انتهای فیلتر مورد  استفاده قرار گیرد استفاده کنید. واتر پمپ را در داخل آکواریوم اصلی قرار دهید و شیلنگ خروجی آن را به قسمت شماره یک (۱) فیلتر وارد کنید.

در غیر این صورت از سریز استفاده می کنیم.

برای ساخت سریز مانند شکل های زیر عمل کنید:

شکل سمت چپ آکواریوم اصلی و چگونگی قرارگیری سرریز در داخل و خارج آکواریوم را نشان می دهد. شکل سمت چپ نیز قسمت خارجی سرریز را نشان می دهد که خود شامل ۲ قسمت است . اما به این کار احتیاج نیست . شما قسمت خارجی را نیز به صورت ۱ تکه ساخته و در انتها و در زیر آن نیز یک شیلنگ را به آن بچسبا نید ( برای خروج آب ). ابعاد قسمت های داخلی و خارجی کوچک می باشند و در حدود ۲۰ *۲۰*۲۰ کمی بیشتر یا کمتر کافی می باشد.

برای اینکه آب وارد قسمت داخلی فیلتر وارد شود باید لبه های بالای آن بریده بریده شوند:

 ارتفاع قرار گیری  سرریز داخلی مماس با آب می باشد. مانند شکل قبل. در نهایت قسمت داخلی و خارجی مانند شکل زیر توسط یک لوله U شکل به هم متصل و به بدنه آکواریوم متصل می شوند:

پس از ینکه سرریز را متصل نمودید برای اینکه آب در سرریز جریان پیدا کند از طریق شیلنگی که از سرریز خارجی بیرون می آید اقدام به مکش آب کنید و بلافاصله بعد از جریان آب ین شیلنگ را در جای خود یعنی قسمت شماره ۱ فیلتر قرار دهید. دقت کنید ارتفاع سرریز داخلی را طوری تنظیم کنید که حجم ورودی آب از سرریز به فیلتر با حجم خروجی اب به وسیله واتر پمپ از فیلتر به داخل آکواریوم برابر باشد.

این تنظیم باید به طوری باشد که نه فیلتر خشک شود ( حجم خروجی بیشتر از ورودی ) و نه سرریز شود ( حجم ورودی بیشتر از خروجی ) . از طرفی در صورتی که واتر پمپ به دلیلی از کار بیافتد ( مثل قطع برق ) سرریز همچنان به خارج کردن آب ادامه خواهد داد تا جایی که ارتفاع آب داخل آکواریوم پایین تر از قسمت های بریده بریده سرریز داخلی قرار بگیرد. بنابراین حتما ارتفاع خود تانک فیلتر را تا ۴ یا ۵ سانتی متر بالا تر از شیشه های جدا کننده در نظر بگیرید تا در صورت بروز چنین مشکلی مخزن فیلتر بتواند این حجم را در خود نگه دارد.

در کل به جای استفاده از سرریز استفاده از یک واتر پمپ مشابه کم دردسر تر . راحت تر و مطمئن تر است.

در زیر فیلتر اصلی نیز همانند آکواریوم اصلی از یونولیت استفاده کنید.بدنه فیلتر به خصوص قسمت حاوی بیوبال را با رنگ تیره بپوشانید.

موفق باشید.

/ 1 نظر / 166 بازدید
وحید

به به... خوشم میاد نصیری تیلکی بالامله ای هستی... کار رو که شروع کردی، حرفه ای شدی توش... آفرین... موفق باشی...