دیسکاس

نحوه تکثیر 

یک جفت دیسکاس آماده

نام : دیسکاس

تانک تکثیر : حداقل 100 لیتر

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما = 28 درجه سانتیگراد – PH-6.8

شرایط تانک تکثیر : بهتر است در تانک از شن استفاده نشود و یک کوزه یا سنگ صاف به صورت عمودی در تانک قرار دهید . توصیه می شود چند گیاه طبیعی هم در تانک قرار داشته باشد .

 


یه تانک توپ برای تخمریزی دیسکاس ها

نکته : می توان به جای استفاده از کوزه یا سنگ یک شیشه را با زاویه ی 45 درجه در تانک قرار دهید .

نحوه ی تشخیص جنسیت : جنسیت دیسکاس ها همانند بسیاری از تخمگذاران تنها در زمان بلوغ قابل تشخیص است ولی با این تفاوت که تا زمان جفتگیری جنسیت آنها نامعلوم است . اما در این زمان باله ی زیرین دیسکاس نر نوک تیز شده در حالی که باله ی زیرین ماده منحنی شکل است .

ضمناً در این مورد علائمی نظیر ضخیم تر بودن پیشانی و لب های نر از ماده ، بزرگتر بودن جثه ی نر از ماده و تمایل بیشتر نر ها به زندگی در گروه را می توان نام برد که در همه ی موارد صدق نمی کند .

دیسکاس سمت چپ ماده و سمت راست نردیسکاس نارنجی نر و آبی ماده

علائم جفت خوردن : دو دیسکاس با هم شنا کرده و یک گوشه از تانک را انتخاب کرده و علاوه بر تمیز کردن آن محل مانع از ورود سایر ماهیان به آنجا می شوند که در این زمان شکم ماهی ماده کمی متورم است .

نحوه ی تکثیر : پس از مشاهده ی علائم بالا جفت مورد نظر را به یک تانک مستقل با شرایط گفته شده انتقال داده و علاوه بر اضافه کردن نمک ( به ازای هر 10 لیتر یک قاشق چایخوری ) ، محلول ضد عفونی را به تانک اضافه کنید . ( به ازای هر 5 لیتر یک قطره ضد عفونی )

توصیه : چون مقداری از محلول ضد عفونی پس از گذشت حدود 24 ساعت ته نشین شده و دیگر موثر نمی باشد ، بهتر است در هر روز چند قطره ضد عفونی به آب اضافه کنید .

پس از جفت خوردن و تمیز کردن محل انتخاب شده در تانک ( کوزه و یا سنگ ) دیسکاس ماده شروع به تخم ریزی کرده و دیسکاس نر بلافاصله تخم ها را بارور می کند . تعداد تخم ها هم معمولاً بین 100 تا 400 تخم می باشد .

دیسکاس ماده در حال تخمریزی دیسکاس ماده در حال تخمریزی

دیسکاس پس از تخم ریزی

تخمریزی می تواند تا دو ساعت طول بکشد و پس از این مدت تخم ها کاملاً بارور شده و والدین تنها به پاکسازی تخم ها می پردازند .

تخم های دیسکاس دیسکاس ها در حال پاکسازی تخم ها

تخم های دیسکاس روی سنگ

 در این زمان دو حالت برای شما وجود دارد که حالت اول رها گذاشتن دیسکاس ها به حال خود و نگهداری از بچه ها می باشد ، ولی در حالت دوم می توان والدین یا کوزه را به تانک دیگری انتقال داد که به توصیف حالت اول می پردازیم .

در طی دو روز و تا قبل از در آمدن بچه ها از تخم والدین تمام وقت خود را صرف تمیز نگداشتن تخم ها و جداکردن تخم های خراب شده می کنند که پس از دو روز کم کم بچه ها از تخم در می آیند و در این زمان والدین سعی می کنند آنها را به جای امنی انتقال دهند که توصیه می شود شن و یا وسایل نوک تیزی در تانک قرار نداشته باشد تا به بچه ها آسیبی نرسد .

 

دیسکاس ها در حال جدا کردن تخم های خراب شدهبچه های دیسکاس

اما در این زمان شما می توانید تخم میگو را برای زنده کردن آماده کنید و پس از 4 یا 5 روز که کیسه ی چربی زیر شکم ماهی ها تمام شد انها را با تخم میگوی زنده تغذیه کنید .

روش زنده کردن تخم میگو : برای این کار می توان مقدار دلخواه از تخم میگو را درون یک بطری نوشابه ریخته و یک سنگ هوا در ان قرار دهید . توجه داشته باشید که حتماً در اب 3 قاشق چایخوری نمک ریخته و آب را در دمای 30 درجه سانتیگراد ثابت نگهدارید . پس از دوروز بچه میگو ها از تخم خارج شده و می توان برای تغذیه ی دیسکاس ها از آنها استفاده کرد .

اما پس از گذشت 4 تا 5 روز بچه ها به راحتی می توانند در آب شنا کنند که در این زمان شما باید آنها را تغذیه کنید ، ولی تفاوت دیسکاس با سایر ماهی ها اینست که آنها در زیر پوست خود ماده ای برای تغذیه ی بچه ها دارند که همین ویژگی آنها را به < شیر دادن به بچه هایشان > معروف کرده است .

شیر خوردن بچه دیسکاس ها

اما آیا ممکن است یک ماهی به بچه اش شیر دهد ؟

در واقع دیسکاس پس از تکثیر در بین لایه های پوست خود ماده ی سفید رنگی ترشح می کند که بسیار مغذی بوده و به همین دلیل بچه دیسکاس ها حتی پس از اینکه تا یک سانتی متر هم رشد کردند ؛ همیشه به پوست والدین خود چسبیده و از آنها تغذیه می کنند .

 

چه دیسکاس ها در حال شیر خوردندیسکاس های چند ماهه در حال شیر خوردن

نکته : ممکن است در بعضی اوقات والدین بچه ها را در دهان خود نگهدارند که هیچ خطری از نظر خورده شدن ، بچه ها را تهدید نکرده و والدین که خطری احساس کرده بودند با این وسیله آنها را به محل امنی منتقل می کنند .

پس از گذشت 4 تا 5 ماه هم در صورت تغذیه ی سالم و موثر بچه دیسکاس ها به دیسکاس های بالغ تبدیل می شوند .

بچه های دیسکاسبچه های دیسکاس

سایر عکس ها از تکثیر دیسکاس

تمیز کردن تخم ها مراقبت از تخم ها توسط والدین

دیسکاس و بچه ها دیسکاس و بچه ها

/ 0 نظر / 52 بازدید