آروانا

 

آرواناهای سیلور جوان

2- آروانای سیلور ( Osteoglossum bicirrhosum ) :

آنها را در رودخانه آمازون می توان یافت که در آنجا تا 48 اینچ ( حدود 120 سانتی متر ) رشد می کنند و ارزان ترین گونه ی آروانا به حساب می آیند . آروانای سیلور بیش تر از سایر گونه های آروانا میل به پرش از آکواریوم به بیرون را دارد و به همین دلیل اغلب آنها از آکواریوم هایی که پوشش نداشته و یا پوشش مناسب و محکمی نداشته باشند به بیرون پریده و تلف می شوند .

 

یک جفت آروانای سیلور بالغ غول پیکر در رودخانه ای در چین

آروانای سیلور را می توان با گرسنه نگه داشتن به خوردن غذاهای غیر زنده و خشک هم عادت داد ، ولی بهتر است به آنها ماهی ، خرچنگ و میگوی بدون نمک بدهید .

این گونه ی آروانا در دمای 75 تا 86 درجه فارنهایت ( 24-30 درجه سانتیگراد ) و PH بین 6.0 تا 7.0 درجه به خوبی زندگی می کند .

دو آروانای سیلور

طول تانک آرواناهای جوان نباید از 36 اینچ ( 90 سانتی متر ) کوچکتر باشد و پس از کمی بزرگتر شدن باید تانکی به طول 48 اینچ ( 120 سانتی متر ) برای آنها فراهم کنید . البته وقتی طول آروانا به 15 اینچ ( 40 سانتی متر ) می رسد ، به تانک بزرگتری برای آنها نیاز است .

آروانای سیلور می تواند با گونه های مشابه ناسازگار بوده و به سوی آنها پرخاش کند مگر اینکه سایر ماهی ها از آن خیلی بزرگتر باشند . آنها را می توان با کت فیش ها و گونه های مشابه بزرگتر از خود نگه داشت .

بی شک آرواناهای سیلور شکارچی های خوبی بوده و ماهی های کوچک تر را می خورند .

آروانای سیلور

آرواناهای کوچک و جوان برای آکواریوم های خانگی مناسبند ولی وقتی رشد می کنند مناسب نگهداری در تانک های جمعی بسیار بزرگند .

3- آروانای خالخالی ( Scleropages Leichardti ) :

آروانای خالخالی

بیش تر در جنوب استرالیا یافت شده و در آنجا تا 36 اینچ ( 90 سانتی متر ) هم رشد می کنند ، هرچند که در آکواریوم از نظر طول بسیار کم رشد می کنند . آنها کمتر از آرواناهای آسیایی مورد علاقه ی مردم هستند .

اغلب می توان از رودخانه ی داوسون در جنوب ساراتوگا ، اسپاتت بارامودی ، استرالیا و لیچاردی ساراتوگا آنها را گرفت .

در بعضی موارد می توان آنها را با آروانای سیلور هم نگه داشت .

آروانای خالخالی جوان

آنها قادرند بیش تر چیزهایی که در دهانشان جای می گیرد نظیر جیرجیرک ها ، حشرات و ... را ببلعند .

آروانای خالخالی ترجیحاً در دمای 75 تا 84 درجه فارنهایت ( 24-30 درجه سانتیگراد ) و PH بین 6.5 تا 7.5 درجه نگهداری می شود .

ممکن است آروانای خالخالی پرخاشگر بوده و برای خود قلمرو برگزیند .

4- آروانای شمالی ( Scleropages Jardini ) :

آروانای شمالی

اغلب در استرالیا یافت می شود و تا 36 اینچ ( 90 سانتی متر ) رشد می کنند . هم چنین ساراتوگا ، ژاردین ساراتوگا ، گلف ساراتوگا و استرالیا هم محل مناسبی برای جستجوی آنها محسوب می شود .

غذای آنها همانند آروانای خالخالی بوده و کمتر از سایر آرواناها از تانک به بیرون می پرند ، ولی باز هم احتمال پرش آنها به بیرون از تانک وجود دارد .

بهتر است آروانای شمالی در PH بین 6.0 تا 7.5 درجه و دمای 72 تا 80 درجه فارنهایت ( 22-27 درجه سانتیگراد ) نگهداری شود .

ممکن است در کنار سایر ماهی ها و به صورت دسته جمعی کمتر پرخاشگر باشد ولی باز هم شکارچی محسوب شده و هر چیزی که در دهانشان جای می گیرد را می بلعند .

آنها خرچنگ ، ماهی ، حشرات و غذاهای دانه ای را شکار کرده و می خورند .

5- آروانای آفریقایی ( Heterotis Niloticus ) :

آروانای آفریقایی جوان ( طول = 15 سانتی متر

در غرب و مرکز آفریقا زندگی کرده و تا 40 اینچ ( 100 سانتی متر ) رشد می کنند و از سایر گونه های آروانا کمیاب ترند . آنها ماهی های کوچک را خورده و بهتر است در دمای 75 تا 86 درجه فارنهایت ( 24-30 درجه سانتیگراد ) و PH بین 6.7 تا 7.5 درجه ( ترجیحاً 7.0 درجه ) نگهداری شوند .

آروانای آفریقایی بالغ

آرواناهای آفریقایی ماهی ، میگو ، کرم زنده و حشرات را می خورند .

6- آروانای مشکی ( Osteoglossum Ferreirai ) :

آروانای مشکی بالغ

آنها را از آبگیرهای جنوب ریونگارو می آورند و تا 40 اینچ ( 100 سانتی متر ) در طبیعت و در اسارت خیلی کمتر رشد می کنند .

آروانای مشکی ماهی زنده ، حشرات بزرگ ، عنکبوت ، کرم فشرده و حتی گاهی اوقات غذاهای دانه ای و پولکی را می خورد . البته نه هر نوع پولکی و غذای دانه ای .

آروانای مشکی جوان

آرواناهای مشکی جوان خیلی ظریف و حساسند ولی آرواناهای مشکی بزرگتر مقاومتر و سخت ترند .

آنها PH بین 5 تا 7 را در کنار دمای 75 تا 86 درجه فارنهایت ( 24-30 درجه سانتیگراد ) را ترجیح می دهند .

 

 منبع:www.aqua-quest.ir

/ 0 نظر / 120 بازدید