تکثیر آروانا سیلور

 

آروانای سیلور

ترجیحاً برای تکثیر آروانای سیلور یک تانک 125 گالنی ( حدود 470 لیتر ) را با پوشش شنی مناسب در کف ، گیاهان معلق و نرم در آب و فضای باز زیادی برای شنای آنها فراهم کنید . آکواریوم تکثیر باید خوب و محکم پوشیده شده باشد ، چرا که آروانای سیلور میل زیادی به پریدن به بیرون دارد .

تشخیص جنسیت : جنسیت آرواناها معلوم نیست و فقط می توان زمان تخم ریزی آن را تشخیص داد .  ولی احتمالاً ماده ها از نرها بزرگترند .

بعد از تولید مثل ، آروانای سیلور نر عهده دار جابجایی تخم ها در دهان بوده و تا زمان بالغ شدن بچه ها که 50 تا 60 روز به طول می انجامد از آنها به همین صورت نگهداری می کند .

بچه های آروانای آسیایی در دهان آروانای نر

آرواناهای جوان به راحتی از سوی گونه های پرخاشگر ماهی ها همچون سیکلیده ها ، چاقوماهی ، کت فیش های بزرگ و لجن خوار آسیب می بینند ولی آرواناهای بزرگ می تواند ماهی های کوچک ، کک ، لارو پشه ، پلانکتون فریز شده و غذاهای دانه ای را بخورند .

رفتارهای قبل از تخم ریزی :

آرواناها با تعقیب همدیگر اظهار علاقه ی خود را به هم نشان می دهند که این رفتارها چند روز تا چند هفته پس از انتخاب جفت صورت می گیرد و معمولاً آروانای نر به تعقیب آروانای ماده پرداخته و آنها در یک حلقه شنا می کنند .

یک تا دو هفته قبل از تخم ریزی آرواناهای جفت خورده با هم شنا کرده و تماس های بدنی بین آنها صورت می گیرد که پس از این مدت و با اظهار علاقه دو طرف آروانای سیلور ماده به سرعت تخم ها را دفع کرده و آروانای سیلور نر هم در زمان کوتاهی آنها را بارور می کند .

 

بعد از این عمل آروانای نر تخم ها را با دهان برداشته و تا زمانی که بچه ها بتوانند آزادانه در آب شنا کرده و از خود دفاع کنند ، از آنها نگهداری می کنند .

بچه های کیسه ی چربی دار در دهان آروانا

تخم ها 8 تا 10 میلی متر بزرگ می شوند که پس از یک هفته از بارور شدن هچ می شوند .

 

کیسه ی چربی زیر شکم بچه های آروانا بسیار بزرگ بوده و مدت 7 تا 8 هفته تنها غذای آنها محسوب می شود . طی این مدت ، آنها در دهان آروانای نر زندگی می کنند .

بچه های آروانا در دهان نر

قبل از تمام شدن کیسه ی چربی زیر شکم بچه ها اندازه ی آنها 45 تا 50 میلی متر می باشد و نمی توانند آزادانه شنا کنند .

طی بررسی های انجام شده تخم های بارور شده از سومین روز به بعد در دهان آروانای سیلور نر هچ می شوند که میانگین تعداد بچه ها بین 21 تا 29 آرواناست .

تخم های تازه هچ شده ی آروانا

تخم های آروانای سیلور نارنجی رنگ بوده و با ضخامت 16 تا 20 میلی متری اندازه ی بزرگی دارند .

هربار که تخم ها از دهان آروانا گرفته می شوند ، تنها نیمی از آنها در آکواریومی به اندازه ی 45*45*90 هچ می شوند .

گرفتن تخم ها از دهان آروانای نرگرفتن تخم ها از دهان آروانای نر

 

دمای آب تانک تکثیر را باید با آبگرمکن های آکواریوم 29-27 درجه سانتیگراد نگه داشت و با وسایل هوادهنده ( نظیر پمپ ) اکسیژن زیادی در آب حل نمود . ( حدود 5 ppm یا 5 میلی گرم در لیتر )

در طول هفته ی اول از هچ شدن تخم ها ، بچه ها هنوز کیسه ی چربی داشته و بیش تر در ته تانک مانده و نیازی به تغذیه ندارند .

بچه های آروانا دارای کیسه ی چربی بزرگ

آنها کم کم شروع به شنا می کنند و سعی می کنند از کف آکواریوم به لایه های بالایی بیایند که دوره ی موفقیت آنها که منجر به شنای آزادانه می شود ، هفت هفته به طول می انجامد .

بچه های کمی بزرگ شده ی آروانا با کیسه ی چربی کوچک

برای سرعت بخشیدن به شنای آزادانه بچه ها و جلوگیری از آسیب رساندن بچه ها به همدیگر پس از تمام شدن کیسه ی چربی آنها ، از غذاهای زنده ( مانند بچه های گوپی ) برای تغذیه ی آرواناها استفاده کنید .

 

در ششمین ماه از تولد ، آنها را جداگانه در تانک های 45*45*75 سانتی متری و در چرخه ی تازه ی آب قرار می دهند تا بچه هایی که 20 تا 25 سانتی متر طول پیدا کرده اند را آماده ی ارائه به فروشگاه ها کنند .

آرواناهای جوان آماده فروش

توجه : در این مطلب برای تفهیم بیش تر مطلب علاوه بر عکس ها و فیلم های آرواناهای سیلور و بچه های آن از عکس ها و فیلم های سایر آرواناها هم استفاده شده است و تکثیر سایر گونه های آروانا به طور طبیعی به صورت مطالب گفته شده در بالا می باشد .

 

 

/ 2 نظر / 34 بازدید
مرتضی

مطالبتون جالب بود-متشکر

حسن مومن

سلام و احترام جداً از پست هاي خوبي كه گذاشتيد تشكر مي كنم. من مي خواستم يه آكواريوم راه بندازم و الان با اين توضيحات ديد بهتري پيدا كردم. باز هم ممنونم