تایگر بارب

نحوه تکثیر:

 

بارب نر در بالا و بارب ماده در پایین

نام : تایگر بارب

تانک تکثیر : حداقل 50 لیتر

خصوصیات فیزیکوشیمیایی تکثیر : دما = 28- 27 درجه سانتیگراد – PH = 6.5 – 7.5

نحوه ی تشخیص جنسیت : بالای دهان ( نوک بینی ) بارب نر در زمان بالغ شدن قرمز رنگ می شود و لکه های سیاه روی بدن آن سبز تیره به نظر می رسد ، در صورتی که بینی ماده در زمان بلوغ زرد کمرنگ بوده و قسمتی از باله ی پشت و باله های متصل به شکم آن قرمز رنگ است . ( ممکن است در زمان تولید مثل بینی ماده به طور موقت از زرد به قرمز تغییر رنگ می دهد . )

عموماً هم جثه ی نر ها از ماده ها کوچکتر است .

 


 

تایگر بارب نر تایگر بارب ماده

نحوه ی تکثیر بارب ها : برای تولید مثل ، آنها را در یک تانک حداقل 50 لیتری حاوی بخاری ، فیلتراسیون مناسب ، 2 سنگ مرمر ضدعفونی شده و چند گیاه قرار داده که آب آن اندکی اسیدی باشد . ( می توان برای اسیدی کردن آب به ازای هر 8 لیتر یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کرد . )

دمای تانک تکثیر هم حداقل 25 درجه ی سانتیگراد باشد .

اما دو روز قبل از انتقال ماهی ماده به تانک تکثیر ، نر را در آن قرار داده و سپس ماده را به تانک انتقال دهید . ( شکم ماهی ماده در زمان بارداری به شدت ورم کرده و وجود تخم در آنها محسوس است . )

بارب آماده برای تخم ریزی

تخمگذاری در صبح صورت می گیرد که ابتدا ماهی نر با چرخیدن به دور و زیر شکم ماهی ماده آن را تحریک کرده و سپس ماده را به سرعت تعقیب می کند . ( در این زمان باله ی زیرین شکم نر جمع و تیز می شود . )

بارب نر در حال تحریک ماده برای تخمریزیبارب نر در حال تعقیب بارب ماده

بارب نر در حال تحریک ماده برای تخمریزیبارب نر در حال تحریک ماده برای تخمریزی

 

 پس از اندکی ماده مغلوب نر شده ولی نر دوباره به تعقیب ماده می پردازد و بارب ماده 1 تا 3 تخم را در حال حرکت رها می کند که بارب نر به سرعت آنها را بارور کرده و دوباره ماده را تعقیب می کند و اینکار را تا زمانی که ماده کاملاً تخم ریزی کرد ادامه می دهد . ( معمولاً تایگر بارب ها بسته به سنشان در هر بار تخم ریزی 200 تا 700 تخم می گذارند . )

لحظاتی پس از تعقیب و گریز و تسلیم شدن مادهبارب نر در حال تحریک ماده برای تخمریزی

بارب نر در حال تحریک ماده برای تخمریزیبارب نر در حال تحریک ماده برای تخمریزی

 

پس از تکمیل تخم ریزی والدین بی توجه به هم هر کدام به یک طرف تانک حرکت کرده که در این زمان باید آنها را از تانک تکثیر خارج کرد . بعضی تخم ها سفید رنگ به نظر می آیند که می تواند به دلیل بارور نشدن و یا ابتلای آنها به قارچ باشد که برای جلوگیری از آن می توان از محلول ضدعفونی و ضد قارچ استفاده کرد . ( به ازای هر 10 لیتر یک قطره ضد قارچ و به ازای هر 5 لیتر یک قطره ضد عفونی )

اما بچه ها پس از 48 ساعت از بارور شدن تخم ها ، بارب ها به دنیا می آیند که معمولاً 4 تا 5 روز از کیسه ی زیر شکم و محتویات باقیمانده از تخم ها تغذیه کرده و نباید به انها غذا دهید ، اما پس از اینکه آنها به آزادی شنا کردن می توان آنها را با آرتمیا ( تخم میگوی زنده شده ) تغذیه کرد .

نوزادان تایگر پس از یک هفته

پس از اینکه اندازه ی آنها به 2.5 تا 3 سانتیمتر رسید ، می توان آنها را به تانک اصلی منتقل کرد .  

بچه های تایگر

بارب های جوان

 

/ 0 نظر / 117 بازدید